Bitcoin’in kurucusuyum demişti! Yargıç bütün gerçekleri ortaya çıkardı…

Uzun süredir Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Craig Wright’ın dolandırıcı olduğu açıklandı.

Wired’ın haberine göre, Birleşik Krallık’taki bir yargıç, Wright’ın Nakamoto olduğu yalanına hizmet etmek için kapsamlı belge sahteciliği de dahil olmak üzere uzun süredir devam eden bir plan yürüttüğüne karar verdi.

Yüksek Mahkeme Yargıcı James Mellon, Avustralyalı yalancının içini boşalttığı sert azarlamasında, “Dr. Wright’ın yalanlarının birçoğunda doğruluk payı olsa da, yıllar boyunca doğru tutamayacağı kadar çok yalan söylediğini” belirtti.

BİTCOİN’İ BEN KURDUM DEDİ

Avustralyalı dolandırıcı son on yılın büyük bir bölümünde kendisini dinleyen herkese Bitcoin’in icadına yol açan 2008 tarihli beyaz kitabın orijinal yazarının kendisi olduğunu iddia etti.

Bunu kanıtlaması istendiğinde Wright, çeşitli bahaneler öne sürdü ancak somut kanıt eksikliği onu birçok ülkede gerçek Nakamoto olduğuna dair ifade vermekten alıkoymadı.

MAHKEMEYİ DOLANDIRMAK İÇİN SAHTE BELGELER KULLANDI

Avustralyalı programcı, bu tuhaf ısrarının ötesinde, Bitcoin Satoshi Vision adlı kendi kripto para birimini de kurdu ve şöhret iddiasına meydan okuyan kişilere dava açtı. 

Mellor kararında “Dr. Wright’ın sahte iddiaları desteklemek ve Mahkemeleri dolandırıcılık için bir araç olarak kullanmak amacıyla kasıtlı olarak sahte belgeler ürettiği açıktır” diye yazdı.

“Dr. Wright’ın Mahkemeye kapsamlı bir şekilde ve defalarca yalan söylediğine tamamen ikna oldum. Tüm yalanları ve sahte belgeleri en büyük yalanını desteklemek içindi: Satoshi Nakamoto olduğu iddiası.

Mart ayının ortalarında aynı İngiliz yargıç COPA davasında nadir görülen ani bir kararla Wright’ın Nakamoto olmadığına dair kanıtların “çok güçlü” olduğuna hükmetti ve bu nihai karar, X-formerly-Twitter’daki bir kullanıcının deyimiyle Avustralyalı uydurmacının “terör saltanatının” tabutuna çakılan çivi gibi görünüyor.

Mellor son kararında “Dr. Wright kendisini son derece zeki biri olarak tanıtıyor,” diye yazdı. “Ancak, benim kanaatime göre, sandığı kadar zeki biri değil.”

Wright, X’te yaptığı açıklamada kararı temyize götürmeyi planladığını duyurdu, ancak aleyhine olan kanıtların bu denli üst üste yığılmasıyla, kartlardan oluşan evi sonunda temelli yıkılmış gibi görünüyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir